ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS66WVH16M8DALL-166B1LI-TR
Part No.:
IS66WVH16M8DALL-166B1LI-TR
Manufacturer:
ISSI, Integrated Silicon Solution Inc
Category:
Memory
Package:
24-TBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.IS66WVH16M8DALL-166B1LI-TR.pdf
Description:
128MB, HYPERRAM, 16MBX8, 1.8V, 1
Comments
IS66WVH16M8DALL-166B1LI-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
24-TBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
PSRAM
Technology:
PSRAM (Pseudo SRAM)
Memory Size:
128Mbit
Memory Organization:
16M x 8
Memory Interface:
HyperBus
Clock Frequency:
166 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
36ns
Access Time:
36 ns
Voltage - Supply:
1.7V ~ 1.95V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)