ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS66WVR8M8FALL-104NLI
Part No.:
IS66WVR8M8FALL-104NLI
Manufacturer:
ISSI, Integrated Silicon Solution Inc
Category:
Memory
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.IS66WVR8M8FALL-104NLI.pdf
Description:
64MB, SERIALRAM, CONTINUOUS OPER
Comments
IS66WVR8M8FALL-104NLI Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
PSRAM
Technology:
PSRAM (Pseudo SRAM)
Memory Size:
64Mbit
Memory Organization:
8M x 8
Memory Interface:
SPI - Quad I/O
Clock Frequency:
104 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
7 ns
Voltage - Supply:
1.65V ~ 1.95V
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C (TA)