APEM Inc. ISR3SAD100104
Part No.:
ISR3SAD100104
Manufacturer:
APEM Inc.
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ISR3SAD100104.pdf
Description:
PUSHBUTTON SWITCH FD DBLE ICON
Comments
ISR3SAD100104 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
APEM Inc.
Series:
IS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
400mA (AC), 100mA (DC)
Voltage Rating - AC:
32 V
Voltage Rating - DC:
48 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Blue
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 13.60mm Dia
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C