APEM Inc. ISR3Z1AD500
Part No.:
ISR3Z1AD500
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ISR3Z1AD500.pdf
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4A 32V
Comments
ISR3Z1AD500 Specifications
Current Rating (Amps):
400mA (AC), 100mA (DC)
Voltage Rating - AC:
32 V
Voltage Rating - DC:
50 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Yellow
Termination Style:
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Features:
Epoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 13.60mm Dia
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C