onsemi KA78RM33TSTU
Part No.:
KA78RM33TSTU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.KA78RM33TSTU.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO220-3
Comments
KA78RM33TSTU Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
5 mA
Current - Supply (Max):
10 mA
PSRR:
55dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C