STMicroelectronics L78L10ACZ-TR
Part No.:
L78L10ACZ-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.L78L10ACZ-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 10V 100MA TO92-3
Comments
L78L10ACZ-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
10V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
5.5 mA
Current - Supply (Max):
6 mA
PSRR:
45dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C