STMicroelectronics L78L24ABUTR
Part No.:
L78L24ABUTR
Package:
TO-243AA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.L78L24ABUTR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 24V 100MA SOT89-3
Comments
L78L24ABUTR Specifications
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
24V
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
6 mA
Current - Supply (Max):
6.5 mA
PSRR:
37dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C