STMicroelectronics L78L24CD
Part No.:
L78L24CD
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.L78L24CD.pdf
Description:
IC REG LINEAR 24V 100MA 8SO
Comments
L78L24CD Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
24V
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
5.5 mA
Current - Supply (Max):
6 mA
PSRR:
37dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C