STMicroelectronics L78L33ABD
Part No.:
L78L33ABD
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.L78L33ABD.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8SO
Comments
L78L33ABD Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
5.5 mA
Current - Supply (Max):
6 mA
PSRR:
49dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C