STMicroelectronics L78M12ABV
Part No.:
L78M12ABV
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.L78M12ABV.pdf
Description:
IC REG LINEAR 12V 500MA TO220AB
Comments
L78M12ABV Specifications
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
6 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
55dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C