E-Switch LAKEEV11KGRNGRN
Part No.:
LAKEEV11KGRNGRN
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LAKEEV11KGRNGRN.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Comments
LAKEEV11KGRNGRN Specifications
Current Rating (Amps):
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Color - Actuator/Cap:
Green
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Termination Style:
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C