NKK Switches LB26SKW01-12-EJ
Part No.:
LB26SKW01-12-EJ
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LB26SKW01-12-EJ.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Comments
LB26SKW01-12-EJ Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
LB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
DPDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Square, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Yellow
Illumination Type, Color:
Incandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal):
12 VAC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Square - 16.20mm x 16.20mm
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C