IDEC LB6L-M1T11W
Part No.:
LB6L-M1T11W
Manufacturer:
IDEC
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Description:
LB 16MM ILLUMINATED PB SPDT W
Comments
LB6L-M1T11W Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
IDEC
Series:
LB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
White
Illumination Type, Color:
LED, White
Illumination Voltage (Nominal):
5 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 18.20mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C