IDEC LB8GL-A1T24VS
Part No.:
LB8GL-A1T24VS
Description:
LB 16MM ILLUMINATED PB DPDT S
Comments
LB8GL-A1T24VS Specifications
Current Rating (Amps):
100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Color - Actuator/Cap:
Blue
Illumination Type, Color:
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal):
24 VAC/DC
Termination Style:
PC Pin
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 24.20mm x 18.20mm
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C