IDEC LB8ML-A1T24PW
Part No.:
LB8ML-A1T24PW
Description:
LB 16MM ILLUMINATED PB DPDT PW
Comments
LB8ML-A1T24PW Specifications
Circuit:
DPDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Color - Actuator/Cap:
White
Illumination Type, Color:
LED, White
Illumination Voltage (Nominal):
24 VAC/DC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 24.20mm x 18.20mm
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C