IDEC LBW6GL-A1T24G
Part No.:
LBW6GL-A1T24G
Description:
LBW FLUSH ILLD PB MAIN. GREEN
Comments
LBW6GL-A1T24G Specifications
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
24 VAC/DC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.30mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C