IDEC LBW7ML-A1T24VW
Part No.:
LBW7ML-A1T24VW
Manufacturer:
IDEC
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Description:
LBW FLUSH ILLD PB MAIN. WHITE
Comments
LBW7ML-A1T24VW Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
IDEC
Series:
LBW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
DPDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Square, Button, Flush
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
White
Illumination Type, Color:
LED, White
Illumination Voltage (Nominal):
24 VAC/DC
Termination Style:
PC Pin
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Square - 22.50mm x 22.50mm
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C