STMicroelectronics LD1117D25
Part No.:
LD1117D25
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LD1117D25.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 800MA 8SO
Comments
LD1117D25 Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max):
15V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.2V @ 800mA
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C