STMicroelectronics LD1117D33
Part No.:
LD1117D33
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LD1117D33.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 800MA 8SO
Comments
LD1117D33 Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max):
15V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.2V @ 800mA
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C