STMicroelectronics LD56050DPU115R
Part No.:
LD56050DPU115R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LD56050DPU115R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.15V 500MA 4DFN
Comments
LD56050DPU115R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.15V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
40 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)