STMicroelectronics LD56100DPU25R
Part No.:
LD56100DPU25R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-XFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LD56100DPU25R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1A 8DFN
Comments
LD56100DPU25R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
8-XFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.19V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
155 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)