Diotec Semiconductor LDI67-3.3EEN
Part No.:
LDI67-3.3EEN
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LDI67-3.3EEN.pdf
Description:
VR ESOP-8 60V 3.25V 3.35V
Comments
LDI67-3.3EEN Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
60V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 40mA
Current - Output:
80mA
Current - Quiescent (Iq):
5 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
85dB ~ 80dB (200Hz ~ 1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C (TA)