STMicroelectronics LDK320M25R
Part No.:
LDK320M25R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LDK320M25R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 200MA SOT23-5
Comments
LDK320M25R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
90 µA
Current - Supply (Max):
100 µA
PSRR:
83dB ~ 58dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)