Texas Instruments LM3S1538-IQC50-A2
Part No.:
LM3S1538-IQC50-A2
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LM3S1538-IQC50-A2.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP
Comments
LM3S1538-IQC50-A2 Specifications
Packaging:
Bulk
Speed:
50MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Number of I/O:
43
Program Memory Size:
96KB (96K x 8)
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.25V ~ 2.75V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)