Texas Instruments LM3S1918-EQC50-A2T
Part No.:
LM3S1918-EQC50-A2T
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LM3S1918-EQC50-A2T.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Comments
LM3S1918-EQC50-A2T Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
50MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Number of I/O:
52
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.25V ~ 2.75V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)