Texas Instruments LM3S1J16-IQR50-C0
Part No.:
LM3S1J16-IQR50-C0
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Microcontrollers
Package:
64-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LM3S1J16-IQR50-C0.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Comments
LM3S1J16-IQR50-C0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
64-LQFP
Series:
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M3
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
50MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
33
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.08V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)