Texas Instruments LM3S301-EQN20-C2T
Part No.:
LM3S301-EQN20-C2T
Package:
48-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LM3S301-EQN20-C2T.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP
Comments
LM3S301-EQN20-C2T Specifications
Package/Case:
48-LQFP
Series:
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Speed:
20MHz
Connectivity:
Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 3x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)