Texas Instruments LM3S308-EQN25-C2
Part No.:
LM3S308-EQN25-C2
Package:
48-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LM3S308-EQN25-C2.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP
Comments
LM3S308-EQN25-C2 Specifications
Package/Case:
48-LQFP
Series:
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Speed:
25MHz
Connectivity:
I2C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
28
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)