Texas Instruments LM3S3N26-IQR50-C1
Part No.:
LM3S3N26-IQR50-C1
Package:
64-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Comments
LM3S3N26-IQR50-C1 Specifications
Package/Case:
64-LQFP
Series:
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Speed:
50MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
RAM Size:
12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.08V ~ 1.32V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)