Texas Instruments LM3S5P36-IQR80-C0
Part No.:
LM3S5P36-IQR80-C0
Package:
64-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Comments
LM3S5P36-IQR80-C0 Specifications
Package/Case:
64-LQFP
Packaging:
Tray
Speed:
80MHz
Number of I/O:
33
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.08V ~ 1.32V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)