Texas Instruments LM3S5P36-IQR80-C1
Part No.:
LM3S5P36-IQR80-C1
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Comments
LM3S5P36-IQR80-C1 Specifications
Series:
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
Packaging:
Tray
Speed:
80MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
RAM Size:
24K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.08V ~ 1.32V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)