Texas Instruments LM3S6432-IQC50-A2
Part No.:
LM3S6432-IQC50-A2
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LM3S6432-IQC50-A2.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP
Comments
LM3S6432-IQC50-A2 Specifications
Package/Case:
100-LQFP
Series:
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
50MHz
Connectivity:
Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Number of I/O:
43
Program Memory Size:
96KB (96K x 8)
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.25V ~ 2.75V
Data Converters:
A/D 3x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)