Texas Instruments LM3S801-EGZ50-C2
Part No.:
LM3S801-EGZ50-C2
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Microcontrollers
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LM3S801-EGZ50-C2.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48VQFN
Comments
LM3S801-EGZ50-C2 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
48-VFQFN Exposed Pad
Series:
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 800
Packaging:
Tray
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M3
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
50MHz
Connectivity:
I2C, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
36
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)