Texas Instruments LM3S808-EGZ50-C2
Part No.:
LM3S808-EGZ50-C2
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LM3S808-EGZ50-C2.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48VQFN
Comments
LM3S808-EGZ50-C2 Specifications
Package/Case:
48-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tray
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Speed:
50MHz
Connectivity:
I2C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Number of I/O:
28
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)