Texas Instruments LM3S8938-IBZ50-A2
Part No.:
LM3S8938-IBZ50-A2
Package:
108-LFBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LM3S8938-IBZ50-A2.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA
Comments
LM3S8938-IBZ50-A2 Specifications
Package/Case:
108-LFBGA
Series:
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Speed:
50MHz
Connectivity:
CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Number of I/O:
38
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.25V ~ 2.75V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)