Texas Instruments LM78L12ACZ
Part No.:
LM78L12ACZ
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LM78L12ACZ.pdf
Description:
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3
Comments
LM78L12ACZ Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
3 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
54dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C