onsemi LM78M18CT
Part No.:
LM78M18CT
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LM78M18CT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 18V 500MA TO220-3
Comments
LM78M18CT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
18V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
2V @ 500mA (Typ)
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
6 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C