Texas Instruments LP2950CZ-3.3/LFT1
Part No.:
LP2950CZ-3.3/LFT1
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LP2950CZ-3.3/LFT1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO92-3
Comments
LP2950CZ-3.3/LFT1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
120 µA
Current - Supply (Max):
14 mA
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C