Texas Instruments LP2985-28DBVRG4
Part No.:
LP2985-28DBVRG4
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LP2985-28DBVRG4.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
Comments
LP2985-28DBVRG4 Specifications
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.58V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Supply (Max):
2.5 mA
PSRR:
45dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C