Texas Instruments LP3981IMMX-3.3
Part No.:
LP3981IMMX-3.3
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LP3981IMMX-3.3.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 8VSSOP
Comments
LP3981IMMX-3.3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
120 µA
Current - Supply (Max):
210 µA
PSRR:
50dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C