Texas Instruments LP3982ILDX-1.8
Part No.:
LP3982ILDX-1.8
Package:
8-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LP3982ILDX-1.8.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 8WSON
Comments
LP3982ILDX-1.8 Specifications
Package/Case:
8-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.22V @ 200mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
270 µA
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C