Texas Instruments LP3982ILDX-3.3
Part No.:
LP3982ILDX-3.3
Package:
8-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LP3982ILDX-3.3.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 8WSON
Comments
LP3982ILDX-3.3 Specifications
Package/Case:
8-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.22V @ 200mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
270 µA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C