Texas Instruments LP3982IMMX-2.82
Part No.:
LP3982IMMX-2.82
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LP3982IMMX-2.82.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.82V 300MA 8VSSOP
Comments
LP3982IMMX-2.82 Specifications
Package/Case:
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.82V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.22V @ 200mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
270 µA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C