Texas Instruments LP3984IMF-3.1
Part No.:
LP3984IMF-3.1
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LP3984IMF-3.1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.1V 150MA SOT23-5
Comments
LP3984IMF-3.1 Specifications
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.12V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
125 µA
Current - Supply (Max):
150 µA
PSRR:
60dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C