Texas Instruments LP3988ITLX-1.85/NOPB
Part No.:
LP3988ITLX-1.85/NOPB
Package:
5-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LP3988ITLX-1.85/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.85V 150MA 5DSBGA
Comments
LP3988ITLX-1.85/NOPB Specifications
Package/Case:
5-WFBGA, DSBGA
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.15V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
120 µA
Current - Supply (Max):
200 µA
PSRR:
65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable, Power Good
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C