Texas Instruments LP3991TLX-1.7/NOPB
Part No.:
LP3991TLX-1.7/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LP3991TLX-1.7/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.7V 300MA 4DSBGA
Comments
LP3991TLX-1.7/NOPB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
4-WFBGA, DSBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
4V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.7V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.16V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
100 µA
Current - Supply (Max):
225 µA
PSRR:
65dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C