Texas Instruments LP3995ITLX-2.5/NOPB
Part No.:
LP3995ITLX-2.5/NOPB
Package:
5-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LP3995ITLX-2.5/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 5DSBGA
Comments
LP3995ITLX-2.5/NOPB Specifications
Package/Case:
5-WFBGA, DSBGA
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.1V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
200 µA
PSRR:
60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C