Texas Instruments LP5904TMX-2.8/NOPB
Part No.:
LP5904TMX-2.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LP5904TMX-2.8/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 200MA 4DSBGA
Comments
LP5904TMX-2.8/NOPB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
4-WFBGA, DSBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.15V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
50 µA
Current - Supply (Max):
230 µA
PSRR:
88dB ~ 30dB (100Hz ~ 2Mhz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C