Texas Instruments LP5951MFX-2.8/NOPB
Part No.:
LP5951MFX-2.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LP5951MFX-2.8/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
Comments
LP5951MFX-2.8/NOPB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
55 µA
Current - Supply (Max):
70 µA
PSRR:
60dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C