Texas Instruments LP5952LCX-1.8/NOPB
Part No.:
LP5952LCX-1.8/NOPB
Package:
6-UFDFN
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LP5952LCX-1.8/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 350MA 6USON
Comments
LP5952LCX-1.8/NOPB Specifications
Package/Case:
6-UFDFN
Voltage - Input (Max):
4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 350mA
Current - Output:
350mA
PSRR:
80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C